Kulp’ta Eğitim Koçluğu

2018-2019 Eğitim Öğretim yılında Kulp Bayır ortaokulunda eğitim koçluğu adı altında öğretmenler ve öğrencilerin iş birliği içinde gerçekleştirdikleri çalışmalar olumlu sonuçlar çıkmasına vesile oldu.

Boğaziçi Üniversitesi tarafından öğrencinin var olan potansiyelini tanımasını sağlamak ve ortaya çıkarmak için oluşturulan eğitim koçluğu modeli Kulp’a da yansıdı. Burada amaç öğrencinin gelişimini sağlamak. Kendi alanında uzman kişilerce yapılan bu rehberlik öğrencinin kendi isteği esas alınarak gerçekleştiriliyor. Bu sistemde koç öğrencinin yanında olan rehber durumdadır. Öğrencinin kendisini tanımasına, bu süreçte hedef belirlemesine yardımcı olacak görüşmeler ve etkinlikler yapar. Öğrenci ile eğitim koçu arasında karşılıklı güven ve gönüllülük üzerine inşa edilen bir gelişim süreci vardır.

Bu uygulama Kulp ilçesinde Bayır ortaokulunda liselere giriş sınavına hazırlık yapan öğrenciler için öğretmen ve idareciler tarafından uygulanmaya başladı. Branş öğretmenleri tarafından bire bir gruplara ayrılan öğrencilere eğitim koçluğu yapıldı. Öğrencilerin önce bütün özellikleriyle tanınması ve başarı düzeylerine uygun planlar hazırlanması esas alındı.

Yapılan genel tarama sınavları ve derse katılım oranlarının sonuçları eğitim koçluğu uygulaması öncesi ve sorası kıyaslandığında verimli sonuçlar alındığı gözlemlenerek uygulamanın diğer kademelerde de gerçekleştirilmesine karar verildi.