Meslek Yüksek Okulunda İyilik Atölyesi

ahşap oyunRenkli Kalemler Çaycuma ekibi olarak Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Meslek Yüksek Okulu Ahşap Atölyesi’ni ziyaret ettik. Hem atölyede üretilen oyuncaklar hem de okul olarak gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projesi ile ilgili detaylı bilgi almak için Okul Müdürü Hikmet Yazıcı ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kendinizi tanıtır mısınız?

Ben orman mühendisiyim.2010 yılından beri Çaycuma Meslek Yüksek Okulu’nda müdür olarak görev yapmaktayım.

Meslek Yüksek Okulu olarak yaptığınız sosyal sorumluluk projesinden bahseder misiniz?

Bulunduğumuz bölge hem orman hem de ağaç türü açısından zengin bir bölge. Dolayısıyla bölgedeki ürünün işlenmesi gerekli. Katıldığım bir toplantıda ve yaptığım araştırmalarda Türkiye’nin yurt dışından çok büyük paralarla oyuncak getirdiğini ve Türkiye’deki ahşap süs eşyası ile oyuncak üretiminin az olduğunu öğrendim. Bölgedeki zengin orman varlığını değerlendirmek, bir yandan da ülkemizdeki ahşap oyuncak üretimdeki eksikliği kapatmak için, eski rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Özer’in desteği ile ge-rekli araştırmaları yaparak ürünler ürettik ve sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdik. Proje kapsamın-da şehit ailelerin ve yakınlarının çocuklarına ve sevgi evlerinde kalan çocuklara oyuncakları hediye ettik.

Okulunuz bünyesindeki ahşap oyuncak atölyesindeki oyuncaklarla ilgili bilgi verir misiniz?

Oyuncakları üretirken endüstriyel atıklardan da yararlanıyoruz. Böylece atıkların değerlendirilmesi için yaptığımız üretim daha da anlamlı hale gel-di. Üretimler çoğaldıkça eksiklikler fark edilerek daha eğlenceli ve daha farklı modellerde ürünler yapılmaya başlandı. Ürünleri yaparken ağacın ham halini kullanılıyor. Atölyede 170 farklı ürün üretilmekte: Zeka oyunları, yap-boz, tren, araba, mutfak eşyaları.. Ayrıca atölyede Çaycuma’ya özgü bebekler, evler, asırlık porsuk ağacı da yapıldı. Oyuncaklarda insan sağlığına zarar vermeyecek boyalar kullanılıyor.

Sizce oyuncakların çocuklara katkısı nedir?

Çocuklar oyuncaklarla hayal kurarlar ve oyuncaklar çocukları hayata hazırlar. Oyuncakları seçerken bilinçli davranılmalıdır.

Yaptığınız proje çok anlamlı peki siz neler hissediyorsunuz?

Oyuncakları hediye ederken çocukların gözlerinde parıldayan ışık bize umut verdi. İyi ki bu sosyal sorumluluk projesini ve böyle bir atölyeyi gerçekleştirmişiz. Atölyenin ve projenin hayata geçmesinde katkıları bulunan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer’e ve projenin devam etmesini isteyen rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çuhalı’ya, atölyede üretim yapan elemanlara, öğretim görevlilerimiz ve üniversite öğrencilerine teşekkür ederim.

 Bize zaman ayırdığınız ve aktardığınız bilgiler için de size teşekkür ederiz.

oyuncak 3

oyuncak 2